STORE

İngilizce Kelime Öğrenmek İçin İpuçları

İngilizcede kullandığın kelimelerin listesini geliştirmenin ve genişletmenin bazı kolay yolları burada.

Neden bilginizi ve kelime kullanımınızı genişletiyorsunuz? Daha net iletişim kurabileceksiniz (konuşup yazabileceksiniz) ve daha az kelime kullanarak insanlar sizi daha kolay anlayacak ve siz onları daha çok anlayacaksınız. Yeni kelimeler öğrenmek eğlenceli bir aktivitedir ve çevrenizdeki insanlarla bile yapabileceğiniz bir aktivitedir. Sizinle yeni kelimeler öğrenmek için bir arkadaşınıza, aile üyenize veya oda arkadaşınıza meydan okuyun.

1. Okuyun, okuyun ve okuyun.

Ne kadar çok okursanız - özellikle romanlar, aynı zamanda dergiler ve gazeteler - o kadar çok kelime öğreneceksiniz. Yeni sözcükleri okuyup ortaya çıkarırken, bir sözlükte tanımı aramanın yanı sıra cümleden de anlamı çıkarmaya çalışın. Yeni kelimeler yazın. Kelime dağarcığınız genişleyecek.

2. Bir sözlük ve eş anlamlılar sözlüğü bulundurun.

Tercih ettiğiniz sürümleri kullanın - basılı, yazılım veya çevrimiçi. Kaliteli bir sözlük Google Translate'den yüz kat daha iyidir ve elektronik olanlar hızlıdır! Yeni bir kelime bulduğunuzda, hem telaffuzunu hem de anlam(lar)ını öğrenmek için sözlüğe bakın. Ardından, eş anlamlılar sözlüğüne başvurun. Benzer kelimeleri, ifadeleri - ve bunların zıtlarını bulun. Böylece kelime dağarcığınızı şaşırtıcı bir düzeyde genişleyecektir.

3. Kendi sözlüğünüzü oluşturun.

Keşfettiğiniz yeni kelimeleri yazmak çok iyi bir fikir. Sadece onları yazarak, okuduğunuzda kelimeleri tanımaya başlayacaksınız. Ayrıca, tüm yeni kelimelerinizin bir sözlüğünü tutmak size daha fazla kelime öğrenme güvenini verecektir - özellikle de zaten kaç tane yeni kelime öğrendiğinizi görebildiğinizde.

Sadece başkalarıyla konuşmak, yeni kelimeler keşfetmeyi öğrenmenize yardımcı olabilir. Okumada olduğu gibi, yeni bir kelime duyduğunuzda, daha sonra çalışabilmek için onu not almayı unutmayın - ve ardından yeni kelimeyi yavaş yavaş kelime dağarcığınıza ekleyin.

4. Günde bir kelime öğrenin.

Günde bir kelime kullanarak bir takvim, bir web sitesi veya kendi kelime listenizi geliştirerek öğrenin. Bu, birçok insanın yeni kelimeler öğrenmek için kullandığı muhteşem bir tekniktir. Her gün yeni bir kelime öğrenmeniz gerektiğini düşünmeyin.

5. Biraz oyun oynayın.

Size meydan okuyan ve yeni anlamlar ve yeni kelimeler keşfetmenize yardımcı olan kelime oyunları, kelime dağarcığınızı genişletmek için harika bir araçtır. Örnekler arasında çapraz bulmacalar, anagramlar, kelime karmaşası, Scrabble ve Boggle sayılabilir.

6. Sohbetlere katılın.

Sadece başkalarıyla konuşmak, yeni kelimeler keşfetmeyi öğrenmenize yardımcı olabilir. Okumada olduğu gibi, yeni bir kelime duyduğunuzda, daha sonra çalışabilmek için onu not almayı unutmayın - ve ardından yeni kelimeyi yavaş yavaş kelime dağarcığınıza ekleyin.

Daha iyi bir kelime dağarcığının anahtarı sizde. Bu makaledeki ipuçlarını kullanarak, kelime dağarcığınızı genişletmek ve İngilizce dili kullanımınızı güçlendirmek için yeni kelimeler keşfetme ve öğrenme yolunda ilerlemelisiniz. Son olarak, hatırlamaya devam edebilmek için yeni kelimelerinizi yazı ve konuşmalarınıza yerleştirme pratiği yapmanız gerektiğini unutmayın. 

MyEco Online İngilizce dersleri ile kelime dağarcığınızı genişletirken İngilizce seviyenizi her geçen gün artırabilirsiniz.

Show More