İngilizce Öğrenmede Akıcılık mı Doğruluk mu?

İlk olarak, her bir becerinin gerçekte ne anlama geldiğini ve neyi gerektirdiğini açıklayalım.

Akıcılık

Akıcılık, özellikle konuşurken fikirlerinizi ifade ettiğiniz akış ve verimliliktir. Açıklamada şurada burada birkaç dilbilgisi hatası görünebilir. Ancak cümleleriniz anlaşılması kolay ve dilde ne kadar rahat olduğunuzu gösteren bir şekilde sunulmalıdır.

Akademik ve hatta profesyonel bir ortamda bu, sözlü bir sunum veya münazara için odaklanılması gereken becerilerden biridir. Konunuzu açıklama veya amacınızı kanıtlama şekliniz sunumunuzun içeriği kadar önemlidir.  Öok fazla duraklama veya tereddüt olmadan pürüzsüz, net ve özlü bir şekilde kendinizi ifade etmelisiniz.

Akıcılık, anadili İngilizce olan kişilerle sosyalleşmenize ve yanlış anlamaları önlemenize yardımcı olabilir.

Akıcı İngilizcenizi geliştirmek için her gün biriyle sohbet ederek konuşma pratiği yapın. Arada sırada yeni öğrendiğiniz yeni kelimeyi veya ifadeyi ekleyin. Ancak unutmayın, dilbilgisi hataları yapma korkusunun sizi engellemesine izin vermeyin.

Doğruluk

Doğruluk dendiğinde akla elbette gramer gelir: Fiil biçimleri (geçmiş zaman, şimdiki zaman vb.), artikeller (a, an, the) ve edatlar (in, üzerinde, itibaren, en).

Bu beceri, özellikle üniversitedeki makaleler ve laboratuvar raporları gibi yazılı ödevler için önemlidir. Ayrıca, dilbilgisi veya noktalama hatalarıyla dolu bir e-postanın veya raporun hoş karşılanmayacağı profesyonel hayatta da mutlak bir zorunluluktur.

Kurs almanın yanı sıra, İngilizce doğruluğunu geliştirmenin çok kolay bir yolu, her tür İngilizce materyali günlük olarak okumaktır. İster roman, ister kurgusal olmayan bir kitap, bir gazete veya dergi olsun, okumak, İngilizce dilbilgisi ve noktalama işaretlerinin nüanslarını özümsemenizin kolay ama etkili bir yoludur.

Peki, sizin için hangi durum geçerli ve neyi başarmak istiyorsunuz? Elbette, çok yönlü bir İngilizce konuşmacısı olmak için hem akıcılık hem de doğruluk konusunda iyi bir kavrayışa sahip olmak önemlidir, ancak bu, zaman ve özveri gerektiren bir öğrenme yolculuğudur.

MyEco Online Canlı Dersler ile akıcı ve doğru İngilizce öğrenmeye ilk adımı atabilirsiniz.

Show More