İngilizce Öğrenme Hızınızı Artıracak 10 İpucu
İngilizce Öğrenme Hızınızı Artıracak 10 İpucu - Shared on Mehmet Enes Beser 24 March 2022, Thursday.

Dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri İngilizce. İş, eğitim ve eğlencenin ortak dili olan İngilizce öğrenmek, günümüzde neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Genellikle öğrenmesi en zor dillerden biri olarak kabul edilse de, doğru taktikler, bağlılık ve bu 10 ipucu ile herkes yapabilir! İşte hemen uygulayabileceğiniz 10 ipucu.


1. Kendi Sözlüğünüzü Oluşturun

Kelime öğrenmek bir yabancı dil öğrenmenin en önemli yoludur. Öğrenmek için yeni kelimeler seçerek ve bu yeni kelimelerin hafızasını güçlendirmek için her kelimeyi sürekli tekrarlayarak her gün kelime dağarcığınızı geliştirmeye çalışın.

Bilmediğiniz kelimelerin altını çizin. Sözcüğü Merriam-Webster gibi bir İngilizce-İngilizce sözlükte arayın . Tanımı okuyarak çok daha fazlasını elde edecek ve ardından anlamını öğrenmek için kelimeyi kullanan cümleleri okuyacaksınız.

Her gün öğrenmek istediğiniz beş yeni kelime seçin.

Kelimeleri ve anlamlarını kağıda en az on kez yazın.

Haftanın sonunda, haftada toplam 35 yeni kelime için her günün 5 kelimesini gözden geçirin!

Bu günlük görev sadece 30 dakika sürecek, ancak İngilizce kelime bilginizi büyük ölçüde artıracak.


2. Mümkün Olduğunca Çok İngilizce Konuşun

Bir dili öğrenmede asıl amaç onu konuşabilmektir. "Anlıyorum ama konuşamıyorum" cümlesini sıkça duyuyoruz. Aslında bu trajik bir durum. Bir dili konuşamıyorsak onu gerçekte bilmiyoruz demektir. Konuşmayı öğrenmenin en etkili yolu ise hata yapma pahasına sürekli konuşmayı denemektir. 

İngilizce konuşabileceğiniz ortamların sayısını artırmaya çalışın. Sizin gibi İngilizce öğrenmekte olan kişilerle aynı ortamlara girerek kendinizi sınayın. Hata yapmanızın hiçbir önemi yok. Hatta yaptığınız hatalar öğrenme sürecinizi hızlandıracaktır. Bu yüzden, mümkün olduğunca hata yaparak konuşun. Zamanla o hataları düzelttiğinizi göreceksiniz. Böylece dil öğrenme süreciniz sağlıklı bir şekilde ilerleyecektir.


3. Online Çevirici Kullanın

İlk maddede belirttiğimiz gibi, bilmediğiniz bir kelimeyi bir İngilizce sözlükte arayın. Bununla birlikte, online çeviriciler, bir kelimenin anlaşılmasını ve telaffuzunu netleştirebilecek harika kaynaklardır. Sözcüğü duymak için ses düğmesine tıklayabilir ve sözcüğün veya ifadenin kulağa nasıl geldiğini dinleyebilirsiniz. Böylece bir kelimenin hem anlamını hem de telaffuzunu öğrenebilirsiniz. 


4. Aktif Dinleyici Olun

Bir dili en hızlı, en etkili şekilde öğrenmenin yolu ona yoğun bir şekilde "maruz kalabilmek"tir. Mümkün olan her yerde çeşitli İngilizce içerikleri dikkatle dinleyin. Haberler, popüler şarkılar ve günlük konuşmalar gibi kaynaklara çok dikkat etmek kelime kalıpları, deyimler ve ifadeler hakkındaki bilginizi büyük ölçüde artırabilir. Yalnızca sese odaklanarak, belirli kelimelerin çekimleri ve nüansları hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.


5. Bol Bol Okuyun

Okumak, İngilizce kelimelerin nasıl göründüğünü görmede yardımcı olacaktır. Yüksek sesle okumak, kelimelerin sesini sayfadaki metinle eşleştirmenize yardımcı olacaktır. Diyaloglu kitap okumanın bağlam ipuçlarından anlam çıkarmak için harika bir yol olduğunu unutmayın.


6. Arkadaşlarınızla Pratik Yapın

Yeni kelime dağarcığınızı ve kelime öbeklerinizi geliştirmek için farklı ortamlarda rol oynayabilmek için arkadaşlarınızla senaryolar kurun. Arkadaşınızın daha sonra ne söyleyeceğini bilemeyeceğiniz için, gerçek bir ortamda İngilizce konuşurken yaptığınız gibi hızlı düşünmek için harika bir alıştırmadır. İşte denenecek bazı iyi konuların küçük bir listesi:

- Going to the movies

- Eating at a café

- Grocery shopping

- Talking about school


7. Eşanlamlar İçin Online Sözlükler Kullanın

Eşanlamlı kelime öbekleri kurmak, kelime öğrenmede etkili bir yoldur. Böylece aynı anda birden fazla kelimeyi dağarcığınıza ekleyebilirsiniz. Bildiğiniz kelimelerin eş anlamlılarını aramak için online sözlükler kullanın. Devam eden bir listeyi bilgisayarınızda veya eş anlamlılarıyla eşleştirilmiş bir kelime defterinde tutun, böylece İngilizcenizde güçlü bir çeşitlilik oluşturmaya yardımcı olabilirsiniz.

Örnek: Beautiful

Eşanlamlılar: Gorgeous, stunning, striking


8. İngilizce İçerikler İzleyin

Filmlerdeki ve TV'deki karakterleri duymak ve izlemek, İngilizce becerilerinize son derece yardımcı olacaktır. Karakterlerin yüz ifadeleri veya ses tonları gibi söyledikleri kelimelerle eşleştirilen görseller beyninizde öğrenme sürecini hızlandıracaktır. Bu ayrıca eğlenceli bir yoldur. 


9. İngilizce Konuşulan Bir Ülkede Zaman Geçirin

İngilizcenin ana dil olduğu bir yere seyahat edin. Yoldan geçenlerle halka açık yerlerde sohbet başlatmaktan korkmayın. Bu, gerçek deneyim kazanmanın ve bilginizi test etmeye başlamanın mükemmel bir yoludur. Hata yapmaktan korkmayın, en önemli şey deneyim kazanmak ve denemektir.


10. Hedefler Belirleyin

Hedefler ve ödüller belirlemek, öğrenmenizi pekiştirmenin ve yol boyunca elde ettiğiniz her başarıyı kutlamanın eğlenceli bir yoludur. Yeni diller her zaman zordur, ancak pratik yaparak kısa sürede profesyonel olacaksınız. Sadece denemeye devam etmeyi unutmayın ve asla pes etmeyin!


MyEco Online İngilizce kursları ile İngilizce öğrenme serüveninizde en büyük yardımcınız olacak. 

Show More