Online English Speaking Course

Improve your speaking skills and fluency with one-on-one private English conversation lessons.

LIVE COURSE
37K
Online English Speaking lessons with native speakers of English teachers. The lessons are planned according to your level.
24 HOURS
Take the placement test to measure your English proficiency level.
VAT included.

About English Speaking Course

You can take our speaking courses in virtual One-to-One classes. You will receive an appropriate course according to your level in the placement test.

You can plan your lessons for 24 hours. Each class is 50 minutes.

These lessons are given by professional English teachers who are graduates of English teaching programs. You will take these lessons One-to-One.  

The lessons are planned and scheduled together with you, suitable for your daily timetable.

In the lessons, you will have pronunciation activities, do ask-and-answer activities, prepare for a classroom speech, and do read / search + discussions. These lessons have a curriculum, and the classes are never wasted like in a chat atmosphere.

The most important side of the lessons is that they will include essential homework exercises to fill your free time with English.

We follow your learning process with reports throughout your course and periodically share these reports with you.

When you complete your course, you will be entitled to receive a Candelas International Education Certificate.

Now you can choose this lesson and plan with us. When you purchase this course, we will contact you within 24 hours.

If you wish, you can buy our 4-hour trial and recognition lessons before purchasing this course and get to know us and our education system closely.

Before your lesson, please complete the LEVEL PLACEMENT TEST.

Before buying a course, please read our Cancellation / Refund Policy.

Show More
5

2 Reviews

    İnternet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım Candelas'a. Online özel konuşma dersi satın aldım ve ana dili İngilizce olan eğitmenleriyle uzun süredir bire bir takip ediyoruz dersleri. Pandemi sürecinde online eğitim alarak oldukça iyi değerlendirmiş olduğumu düşünüyorum evde geçirdiğim vakti. Ders için gerekli materyalleri kargoyla gönderiyorlar, ders programını ise siz eğitmeninizle birlikte oluşturuyorsunuz. Her ders kaydedilip sonrasında size mail atılıyor ve bu şekilde kendinizi dinleme/izleme fırsatı buluyorsunuz. Eksiklerin,hataların farkına varmak için önemli bir yöntem bu bence. Ayrıca ısrarla sadece konuşma etkinlikleri istediğimi ve gramer çalışmak istemediğimi söylesem de beni bir şekilde ikna ederek her ders mutlaka bir gramer konusunu da güne dahil etmeyi başardıkları için özellikle teşekkür etmek istiyorum. Karşı çıkmama rağmen gerekliliğini ve etkisini anlamış oldum sayelerinde. Sabır ve özverileri için ayrıca çok teşekkür ediyorum tüm ekibe. Kolaylıklar diliyorum